Podstawowe informacje o konopiach leczniczych

przez

Marihuana jako używka i jako lek

Marihuana to grupa produktów, które można zaliczyć zarówno do używek, jak i do leków. Wyraźny podział między marihuaną medyczną i rekreacyjną nie jest taki prosty. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia marihuana jest przede wszystkim używką zaliczaną do miękkich narkotyków. W przeciwieństwie do innych tego typu substancji, marihuana bardzo często wykorzystywana jest w celach leczniczych. Status prawny konopi na świecie jest wciąż zróżnicowany. Fakt, że w konopiach znajdują się substancje odurzające czyni temat gorącym i kontrowersyjnym. Fakty historyczne przemawiają za tym, że marihuana to nie tylko używka, ale także środek leczniczy. Pierwsze wzmianki o konopiach znajdują się w starożytnych tekstach medycznych pochodzących z Indii i chin. Można tam przeczytać, że marihuana jest lekiem mającym liczne zastosowania.

Leczniczy haj

Marihuana klasyfikowana jest jako narkotyk ze względu na działanie psychoaktywne jednej z substancji zawartych w konopiach. Substancją tą jest THC – tetrahydrokannabinol. Substancja ta wywołuje efekt w postaci euforii, bardzo wesołego nastroju i bardzo intensywnych doznań zmysłowych. Paląc marihuanę zupełnie inaczej odbiera się świat zewnętrzny. Zupełnie inaczej odbiera się bodźce wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe i dotykowe. Wszystko nabiera wyrazistości i intensywności. Tak zwany haj to stan, w którym człowiek czuje się lekki, wesoły i beztroski. Ze względu na możliwość osiągania tego stanu, marihuanę uważa się za najpopularniejszy na świecie narkotyk imprezowy. Ale haj może mieć także zbawienny wpływ na pacjentów cierpiących na niektóre schorzenia. Zdaniem wielu lekarzy lekkie odurzenie pomaga znieść dolegliwości bólowe towarzyszące wieku chorobom. Eforia ma pozytywny wpływ na przebieg leczenia paliatywnego.

Nie każda marihuana odurza

Pogląd, że każda odmiana marihuany działa odurzająco jest niesłuszny. Nie wszystkie odmiany konopi działają w ten sposób. Wśród typów tych roślin są takie, które nie wykazują działań odurzających. Dzieje się tak, ponieważ odurzająco działa tylko jeden składnik konopi – wspomniany już THC. Nie wszystkie odmiany tych roślin zawierają taką samą ilość tego składnika. Gdy jest go mniej niż 1% dana odmiana nie odurza, nie wywołuje haju ani euforii.