Marihuana medyczna w walce z ChAD
przez Błażej
Konieczność leczenia wspomagającego
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana też terminami "zaburzenie afektywne dwubiegunowe", "cyklofrenia" i "[psychoza maniakalno-depresyjna" należy do najczęściej występujących chorób psychicznych. Podstawową metodą leczenia ChAD jest podawanie leków antypsychotycznych (w epizodach maniakalnych) i antydepresyjnych (w epizodach depresyjnych) - leczenie farmakologiczne nie jest jednak wystarczające. Konieczna jest także psychoterapia, usunięcie ze środowiska chorego czynników stresowych oraz (szczególnie w przypadku częstej zmienności faz choroby lub występowania epizodów mieszanych) leczenie wspomagające.
Marihuana lecznicza jako lek wspomagający
Coraz bardziej popularnymi lekami wspomagającymi w terapii ChAD stają się preparaty oparte na marihuanie (marihuana medyczna). Wiele z nich ma także typowe dla marihuany działanie antystresowe i relaksacyjne - przydatne tak w łagodzeniu objawów manii, jak i objawów depresji. Warto tu zauważyć, że marihuanę medyczną wykorzystuje się powszechnie także w leczeniu innych chorób psychicznych (w tym schizofrenii) oraz schorzeń o podłożu neurologicznym (np. padaczka i choroby neurodestrukcyjne).
Działanie marihuany medycznej w terapi ChAD
W przypadku ChAD należy zachować ostrożność w dawkowaniu marihuany medycznej, ze względu na możliwość indukowania stanów psychotycznych przez niektóre kannabinoidy. Jest ona jednak redukowana przez odpowiedni dobór preparatu i odpowiednie dawkowanie. Do kannabinoidów przydatnych w walce z ChAD należy przede wszystkim THC. Substancja ta ma potwierdzone właściwości antydepresyjne i przeciwlękowe.
Czy działanie marihuany medycznej jest potwierdzone naukowo?
Na przeciwlękowe i antydepresyjne właściwości THC wskazują nie tylko badania naukowe, ale też praktyka chorych. Według danych gromadzonych przez lekarzy psychiatrów wielu chorych na ChAD skutecznie stosuje marihuanę w celu łagodzenia swoich dolegliwości. Tak przeciwlękowe, jak i antydepresyjne działanie THC jest dla współczesnej psychiatrii pewne. Przyjmowanie THC w jakiejkolwiek postaci powinno być jednak w przypadku ChAD prowadzone pod kontrolą lekarską.